Snart ska vi iväg på ringshopping. Kanske inte idag eller imorgon, men snart. Här har vi ett par ringar jag tycker är riktigt snygga. Det blir ingendera av dessa. Ringen är nämligen vald, men den kommer ni att få se senare.
Undrar förresten hurdana smycken jag för övrigt ska slänga på mig på bröllopsdagen.


Hej,
På tal om bröllopssmycken…. Ifall du ha något i pärlor o lite strasser kan jag hjälpa dig. Jag har på FB en sida, Suuz Pearls, där jag säljer smycken. Jag tillverkar dom själv o du kan ge idéer ifråga om färg och längd mm. Jag tillberkar örhängen (krokar och tappar), halsband och armband (även stretch). =)
GillaGilla
Okej tack för tipset. Har tänkt mig att smycken kunde vara något lånat. Men man vet ju aldrig :)
GillaGilla
Hur gör man annars med ringarna? Köper han din och du hans? Eller köper ni er egen ring? Eller är det gemensam kassa? Vi borde också ta itu med ringshopping nämligen, men vet inte vad som är kutymen.
GillaGilla
Ingen aning med kutymen egentligen. P vill inte ha en till ring så vi har bara en ring att skaffa. Tror nog att den kommer att kommer att komma ur Ps kassa.Den räknar vi antagligen inte in i bröllopsbudgeten heller. Det är liksom en gåva från honom till mig. :)
GillaGilla
Vore det inte roligt för er båda om ni tillsammans går och tittar på ringar och du ger din fästman alternativ, ”någon av dessa tre skulle jag gärna vilja ha som vigselring”? Han går sedan senare ensam och köper den ring av dina alternativ, som han mest vill ge dig och du får veta vilken det blev först på bröllopet.
Bara ett tips, ni verkar vara sådana som lite joxar med varann. Din fästman får se klänningen först på bröllopet och du får se ringen först på bröllopet.
Min man valde min vigselring, men jag sade att för mig är eget tak på huvudet i framtiden viktigare än en dyr ring på fingret.
GillaGilla
Vi joxar sannerligen med varandra. Men nu är jag inte riktigt säker på att jag vill att någon joxar med min vigselring :D Nånä men sanningen är att ringen redan är vald. Vi eller han då ska snart iväg och köpa den! Jee!
GillaGilla