34

Födelsedagar är bäst! Och när man får fira dem några dagar på raken är de ännu bättre. I onsdags när det var min rätta dag blev jag uppsjungen av familjen, av eleverna, av några i personalen och ännu tack vare en meet-läxa av hela Minnis klass. När jag kom hem från jobbet väntade mamma på trappan men gåvor och sushin med tillhörande Pepsi Max var framdukad för familjen. Så härligt!

På torsdagen blev det spontankaffe med pappa och Piksu. Så roligt för en vardagskväll.

Och på fredag kom mamma och Svenka, mina gudföräldrar och min morbror för att fira. Det här gänget ger mycket ljud, skratt och glädje runt bordet.

Så nu har vi kalasat ovanligt mycket för en vanlig liten födelsedag. Men jag älskar det! Igår var det skönt att vakna till en lugn lördag. Både barnen och Pekka hade program så jag fick vara ensam hemma. Det är så ovanligt att jag inte vet vad jag ska göra. Men så promenerade jag och såg hela andra säsongen av Doggystyle på Arenan. Och så kom barnen hem igen.

2 reaktioner till “34

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s