Total avkoppling från morgon till kväll. Där har vi meningen med veckosluten. För Minea och mig började dagen med tjejbrunch på Drumsö. Minea totalt fascinerad av nykomlingen i gänget, den lilla babyn. Jag totalt uppslukad av goda semlor och rabarbermuffins och sällskapet förstås.

Hem till vilan och total avslappning för min del också. Frisk luft, sol, glass, somrig dricka, brillor, hatt, tunn klänning och ett vilt barn i magen.

Vidare till syster och gänget. Lek på gården medan syster pysslade på med maskrosorna. För andra gången i år är jag bara publik när någon annan river upp de där ogräsen. Först var det Pekka på vår gård och nu syster på sin. Pizza till middag och sedan in i bilen igen.

Bil byttes ut mot cykel och vi gled filmlikt till vännerna. De små vännerna sysslade på. De hade något de kallade för ”picnic”. Snarare brottning eller kärleksförklaring? Härliga muurikkaplättar bjöds vi på och så hem igen på cyklarna passligt till läggdags.

Vilken ljusblå sommardag!