Sista lediga

Det hittills så avlägsna sen i januari är nu här. Imorgon börjar jag jobba igen, Minea återgår till dagis och Leo inleder sin dagiskarriär med mjuklandning tillsammans med Pekka. Stor dag för vår familj imorgon med andra ord.

Jag har försökt fixa och trixa inför dagisstarten. Alla regnkläder, stövlar, extrakläder, mjukisdjur, mappar, foton och what not är nerpackade till dagis. Allt märkt, såklart. Själv har jag börjat på med jobbet för några dagar sedan här hemma för att vara lite up to date imorgon. Ikväll har jag packat om väskan. Från blöjor, pixiböcker och leksaker till jobbväska.

Julgranen åkte ut idag också. Här i området har vi varje år på trettondagen en granbrasa dit alla för sina julgranar. Helt ypperligt system. Så vi har plundrat julgranen och Minea har gått på kalas.

Och vill ni läsa mera om mig och mina dagar så finns en intervju med mig uppe på sevendays. Artikeln hittar ni här.

Svar

  1. Anette profilbild

    Lycka till med den nya vardagen!

    Gilla

    1. danni profilbild

      Tack snälla! :)

      Gilla

  2. kummelikopplan profilbild

    Lycka till med jobb- och dagisstarten!

    Gilla

  3. Marika profilbild

    Lycka till! 😊 Såg ett så fint foto i dagens buu-klubben 😊

    Gilla

    1. danni profilbild

      Tack! Ja, minikändisen ;)

      Gilla

  4. Hanna profilbild

    Vi är i samma båt.. Spännande! O Minea måste ju vara superstålt eftersom hon syntes på tv. :)

    Gilla

    1. danni profilbild

      Så spännande! Ja hon var superglad :)

      Gilla

Lämna ett svar