Januarisolen

Vilken kall och vacker dag det har varit idag, min enda lediga dag den här veckan. Tidigt vakna som vanligt kunde vi vara strax efter nio på Hjortlandet. En isande vind var det men så småningom steg solen och vinden mojnade litegrann. Har det någonsin förr varit så mycket människor på Peuris som idag? Leo hade svårt att hitta utrymme för sina åk i barnbacken så vi gick lite off pist med honom. Minea och Pekka njöt av en lite större backe. Filmbevis finns som vanligt på instastory.

1-4.jpg

Efter en lunch hemma åkte vi iväg till mamma och Svenka för kälkåkning. Efter ännu en utetimme blev det fastlagsbullar. Riktigt bra söndagsupplägg det här.

4

3

Efter gårdagens tapaskväll hos Denice och André och dagens utetimmar hoppas jag att energin finns där för den kommande veckan. Det går i full fart nu fram till sportlovet nu. Bara ynka fyra veckor kvar och så mycket är på gång. Hoppas ni får en fin vecka!

2 reaktioner till “Januarisolen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s