Min Kaunotar har blivit stulen! Jag är så störd på den/dem som tagit den. Igår fixade jag den för 30 eurosar och idag är den borta. Ringde redan och kollade med försäkringen men eftersom självrisken är 150 eurosar så lönar det sig inte. Skrället köpte jag ju för 50 euro för fyra år sedan. Jag skulle ju bara cykla med den ett par månader och sedan föra tillbaka den till lopptorget. Den stals medan jag var inne på Amarillo med Pappan. Fräckisar som under den tiden, och mitt på ljusa dagen orkat ta den. Där fanns dessutom många mer attraktiva cyklar än min stackars spygröna kaunotar. Jag kommer nog att sakna skrället som var mitt i fyra hela år. Nu blir det många promenader för min del istället. Om den som tagit min cykel har något vett i skallen så ska min cykel befinna sig vid Kvarnen imorgon då jag anleder på förmiddagen!
Såhär glad var jag med min kaunotar för exakt tre år sedan idag. Synd att jag inte har en enda bild där kaunotar är med. Men det får duga med den här, för känslan minns jag ju så bra.
Såhär glad var jag med min kaunotar för exakt tre år sedan idag. Synd att jag inte har en enda bild där kaunotar är med. Men det får duga med den här, för känslan minns jag ju så bra.
Nu måste jag ju komma ihåg att tänka på att en cykel bara är materia. Inget att bry sig om med andra ord. Nu måste jag tänka på min gradu, eller hur är det med lite salkkarit först?