Kvinnor och män möter influensan

Då en kvinna är sjuk tar hon sig till jobbet, sköter sina barn, fixar och städar i hemmet och kanske sover en lite längre natt och tar eventuellt någon tupplur på dagen.

Då en man är sjuk ligger han raklång på sängen hela dagen och det känns som om hela livet håller på att rasa på grund av flunsan.

Vad är mer hälsosamt? Det har inte jag svaret på. Skulle själv gärna vara någon form av medelmåtta i detta fall och önskar att P också var det.
 

0 reaktioner till “Kvinnor och män möter influensan

    1. Möjligtvis :) Enligt min lilla empiriska undersökning inom bekantskapskretsen är fallet ändå rätt ofta såhär.

      Gilla

  1. … å sen får vi damer höra att de faktist int delas ut någo medaljer bara för att man far ti jobbe när man e sjuk, att ingen saknar en där om man stannar hemma å vilar. Som om man sku kunna vila även om man stanna hemma :)

    Gilla

Lämna en kommentar